‘Georges Pierre’in gözünden Godard’ sergisi Sinematek’te

Fransız Yeni Dalga akımının önde gelen temsilcilerinden Jean-Luc Godard’ın filmlerinin kamera arkası fotoğraflarından oluşan ‘Georges Pierre’in gözünden Godard’ başlıklı sergi 9 Aralık’a kadar Sinematek/Sinema Evi ve Institut français İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, Filmekimi’ne ev sahipliği yapmasının hemen ardından, 24 Ekim 2023-21 Ocak 2024 tarihleri arasında, Jean-Luc Godard’ın 1960’larda çektiği başlıca filmlerini izleyicilerle bir araya getirecek.

’60’larda Godard’ seçkisine paralel olarak yönetmenin filmlerinden kamera arkası fotoğrafları BluTV, 212 Photography İstanbul ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu destekleri ile Sinematek/Sinema Evi’nde sergileniyor. Serginin diğer ayağı ise Avrupa Yakası’nda Institut français İstanbul sergi salonunda izleyicilerle buluşuyor.

Fransız Yeni Dalga akımının önde gelen tanıklarından, bu filmlerin kamera arkasını en özgün ve en doğal hâliyle yakalayan isimlerden biri olan usta fotoğrafçı Georges Pierre’in fotoğrafları, Jean-Luc Godard’ın eserlerine ve onun, sinemanın geleneksel kurallarına nasıl karşı çıktığına ışık tutuyor.

Sergi aynı zamanda set fotoğrafçılarının rolünü de vurguluyor. Film sahnelerinin dışında çekilmelerine rağmen bu fotoğraflar, filmin ruhunu tek bir karede aktarmayı başarıyor. Dijital teknolojinin olmadığı bir dönemde set fotoğrafçıları, sadece çekimleri belgelemekle kalmayıp filmin tanıtımı için de görüntüler üretiyordu.

​’Georges Pierre’in gözünden Godard’ sergisi 9 Aralık tarihine kadar Institut français İstanbul’da saat 10.00-18.00 saatleri arasında, Sinematek/Sinema Evi’nde ise Pazartesi hariç hafta içi 10.00-20.00 ve hafta sonu 10.00-18.30 saatleri arasında görülebilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir