Dolarda Yükseliş Hızlandı Yabancı Kurumlardan TL Tahminleri Geliyor

Dolar/TL’nin yükselişi son yılların ana ekonomik göstergesi gibi takip ediliyor. Döviz kurlarındaki çift yönlü baskılar halen devam ederken, doların küreselde de son günlerde güçlenişi içeride de hareketliliğe neden oluyor.

Dolar/TL, 2021 yılında ivmelenen yükselişiyle ilgi çekerken, 2 yılda 8 lira seviyesinden 27 lira seviyesine ulaştı.

İçeride Merkez Bankası rezervleri, dışarıda Fed’in faiz artışları başlıklarıyla çift yönlü bir baskı altında olan kurdaki hareketler enflasyona geçişkenliğin de hızlanmasıyla yakından izleniyor.

Bugün de hareketliliğin sürdüğü dolar/TL kuru yüzde 2 seviyesinde primle işlem görüyor. Vadeli işlemlerde yükselişin sürmesinin beklendiği görülürken, yabancı kurumlarında da beklentileri giderek üst seviyelere çıkıyor.

Dün Bank of America (BofA) yıl sonu beklentisini 30 TL olarak açıklamıştı.

Bugün de Goldman Sachs’tan yeni beklenti geldi. Goldman Sachs, “Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor” başlıklı bir rapor hazırladı.

Raporda TL’de ‘carry trade’ işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün olabileceği belirtilirken, bu işlem düşük ve yüksek faiz veren para birimleri arasında parite işlemi yapmayı anlatıyor. Düşük faiz veren para biriminden yüksek faiz para birimine geçişi özetliyor da diyebiliriz.

Goldman Sachs, reel faizlerin yıl sonu itibarıyla pozitif bölgeye geçebileceğini belirtirken, bunun da anlamı faizin enflasyon üzerine çıkabileceği demek oluyor.

Enflasyondaki yükselişle dünyada da bir süredir görülen negatif faiz ortamında Türkiye güçlü ayrışmıştı. Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da her ay olduğu gibi TCMB’nin faiz kararı ardından bu ayrışmayı gösteren grafiği tazelemişti.

Goldman Sachs, dün yayımladığı “Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor” başlıklı raporda, risklerin devam etmesine karşın, “önceki yılların aksine pozitif reel faiz stratejisine yönelik söylem ve destek”lere dikkat çekti.

BofA’nın da 45 olarak telaffuz ettiği faizin, “Yüzde 40 ya da üzerinde” beklenti açıklayan Goldman Sachs, vadeli işlem kontratlarında Dolar/TL’nin 3 ay sonra için 30, 6 ay sonra için de 33 seviyesinde fiyatlamasına da dikkat çekti. Kurum kendi beklentisini yıl sonu için 28 ve 6 ay sonra için de 29 seviyelerinde açıkladı.

Goldman Sachs raporu sosyal medyada da dikkat çekti.

Piyasaları yakından takip eden uzman isimler raporu yorumladı.

İşte o yorumlardan bazıları.

Sizce yabancı kurumların Türkiye ekonomisi konusunda beklentileri isabetli mi?

Dolar/TL’de yıl sonunda kaç seviyesi görülür?

Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir