Gerçekçi Anlatım Tarzı ve Yaratıcı Sinematografisiyle İspanyol Sinemasında En Beğenilen Filmler

Merhabalar. Sinema sektöründe Hollywood en önde bayrağı götürse de Avrupa sinemasında çok çarpıcı ve ilginç filmler yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz bunlardan biri de renkli sahneleri ve dopdolu enerjileriyle İspanyol sinemasıdır. Bu içerikte dünyaca tanınan ünlü yönetmenler olan Guillermo del Toro ve Alejandro Amenábar’ın filmlerini de bulabilirsiniz.

İyi seyirler dilerim.

22. Pan’s Labyrinth (2006)

1944’ün Falangist İspanya’sında geçen film, sadist bir ordu subayının kitap düşkünü genç üvey kızının, ürkütücü ama büyüleyici bir fantezi dünyasına kaçmasını konu alıyor.

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi López

21. Wild Tales (2014)

Film, öfkenin yükseldiği ancak dengenin her daim hassas olduğu bir toplumda, aşkların, nefretin ve intikam duygusunun hüküm sürdüğü birbirinden bağımsız bireylerin öykülerini konu alıyor.

Yönetmen: Damián Szifron

Oyuncular: Darío Grandinetti, María Marull, Mónica Villa

20. Amores Perros (2000)

Filmde korkunç bir araba kazasının her biri aşk uğrunda kayıp, pişmanlık ve hayatın sert gerçekleriyle uğraşan karakterleri içeren üç hikayeyi birbirine bağlaması konu alınıyor.

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Oyuncular: Emilio Echevarría, Gael García Bernal, Goya Toledo

19. The Sea Inside (2004)

Ramon Sampedro, denizi ve yüzmeyi seven genç bir adamken geçirdiği bir kaza sonucu yıllardır boyundan aşağısı felçli olarak yatağa mahkûm bir halde yaşar. Bu şekilde yaşamın bir işkence olduğunu düşündüğünden ötanazi ister.

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Oyuncular: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas

18. Talk to Her (2002)

Bir sinemada tesadüfen tanışan Benigno ve Marco, ikinci bir tesadüf sonucu da bir hastanede karşılaşır. Beningo burada çalışan bir sağlık görevlisi, kız arkadaşı Lydia ise komada yatmakta olan birisidir.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Rosario Flores, Javier Cámara, Darío Grandinetti

17. All About My Mother (1999)

Pedro Almodovar’ın Oscar ödüllü komedisi olan bu film, yaslı bir anne ve aşırı sinirli bir aktris, onun kıskanç sevgilisi ve hamile bir rahibenin hikayelerini konu alıyor.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Peña

16. Volver (2006)

Raimunda ve kız kardeşi Soledad bir yangında kaybettikleri anne ve babalarının mezarlarını temizler. Kasaba halkı ölülere büyük bir saygı göstermekte ve adeta ölüleriyle birlikte yaşamaktadır.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueñas

15. Celda 211 (2009)

Bir hapishane isyanının farklı taraflarında yer alan iki adamın hikayesinin anlatıldığı filmde, isyana önderlik eden mahkûm ve isyanda mahsur kalıp çaresiz bir şekilde hayatta kalmak için bir mahkum kılığına giren genç gardiyanın yaşadıklarını konu alır.

Yönetmen: Daniel Monzón

Oyuncular: Luis Tosar, Alberto Ammann, Antonio Resines

14. [Rec] (2007)

Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği kaza ile ilgili gelen bir ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır.

Yönetmenler: Jaume Balagueró, Paco Plaza

Oyuncular: Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge-Yamam Serrano

13. The Orphanage (2007)

Bir kadın, ailesini eskiden engelli çocuklar için bir yetimhane olan çocukluk evine getirir. Çok geçmeden oğlu görünmez yeni bir arkadaşla iletişim kurmaya başlar.

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Belén Rueda, Fernando Cayo, Roger Príncep

12. The Devil’s Backbone (2001)

Babası İspanya İç Savaşı’nda ölen 12 yaşındaki Carlos, uğursuz bir yetimhaneye geldikten sonra okulun perili olduğunu ve ortaya çıkarması gereken birçok karanlık sırrı olduğunu keşfeder.

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Marisa Paredes, Eduardo Noriega, Federico Luppi

11. Beutiful (2010)

Zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan bir adamı konu alan bu filmde, baba olmayı, sevgiyi, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü Barcelona’nın tehlikeli yer altı dünyasında dengelemeye çalışan Uxbal’ın hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Oyuncular: Javier Bardem, Maricel Álvarez, Hanaa Bouchaib

10. Bad Education (2004)

Filmde iki erkek çocuk olan Ignacio ve Enrique, 60’lı yılların İspanya’sındaki bir katolik okulunda öğrencidirler. Burada geçirdikleri zaman boyunca aşkı, sinemayı ve korkuyu keşfederler. Okulun müdürü ve edebiyat öğretmeni Peder Manolo, bu keşiflerin şahidi olur. Üç karakter yıllar sonra, 70’lerde ve 80’lerde, iki kez daha aynı mekanda bir araya gelecektir. Bu karşılaşmalar aralarından birinin yaşamı ve ölümü için belirleyici olur.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Gael García Bernal, Fele Martínez, Javier Cámara

9. Thesis (1996)

Ángela, şiddetle ilgili bir tez hazırlarken bir kızın ölene kadar işkence gördüğü bir enfiye videosu bulur. Kısa süre sonra kızın fakültesinde eski bir öğrenci olduğunu keşfeder.

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Oyuncular: Ana Torrent, Fele Martínez, Eduardo Noriega

8. Sleep Tight (2011)

Cesar mutlu olamamaktan muzdarip bir apartman görevlisidir. Sürekli etrafındaki herkesle mutsuzluğunu paylaşır. Bir kapıcı olarak çalıştığı için de apartman sakinlerini mutsuzluğuna hedef seçer ve sürekli mutluluk saçan ve gülümseyen Clara’yı mutsuz etmeyi kafaya koyar.

Yönetmen: Jaume Balagueró

Oyuncular: Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan

7. Parallel Mothers (2021)

Janis ve Ana, doğum yapacakları bir hastane odasında karşılaşırlar. İkisi de bekar ve kazara hamile kalmışlardır. Orta yaşlı Janis pişman değildir ve çok mutludur. Bir ergen olan Ana ise korkmuş, pişman olmuş ve travma geçirmiştir. Onlar hastane koridorlarında uyurgezerler gibi dolaşırken Janis onu cesaretlendirmeye çalışır. Bu saatlerde değiş tokuş ettikleri birkaç kelime ile ikisi arasında çok yakın bir bağ oluşur.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Penélope Cruz, Milena Smit, Israel Elejalde

6. Julieta (2016)

Artık 50’li yaşlarında olanJulieta, yaşadığı evden ve şehirden taşınmak üzeredir. Sevgilisiyle yeni bir hayat kuracak olan kadın tam hazırlıklarının ortasındayken bir gün yolda başka genç bir kadınla karşılaşır. Aradan 20 yıl geçmiştir ama kadının Julieta’ya hatırlattıkları dün gibi tazedir.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Daniel Grao

5. Belle Epoque (1992)

Fernando’nun birliğinden kaçmasıyla başlayan film, genç adamın zengin Don Manolo’nun evine gelişiyle tuhaflaşır. Don Manolo’nun dört kızı Fernando’nun dikkatini çeker ve o hepsine de aşık olur.

Yönetmen: Fernando Trueba

Oyuncular: Fernando Fernán Gómez, Jorge Sanz, Penélope Cruz

4. What Have I Done to Deserve This? (1984)

Gloria, sıradan bir ev kadınıdır.Taksi şoförlüğü yapan duyarsız kocası, uyuşturucu satan iki oğlu ve evde bir sürüngen besleyen kayınvalidesiyle birlikte yaşar. Ev işlerinden başını kaşıyacak vakti olmayan Gloria daha iyi bir hayatın özlemini duyar ve cinsel gücü yerinde bir erkekle sevişmek ister.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Carmen Maura, Gonzalo Suárez, Luis Hostalot

3. The Red Squirrel (1993)

Jota intihar etmek üzeredir. Tam köprüden atlamaya çalışırken motosikletli bir kız köprüden düşer. Ona yardım etmek için koşar ve onunla hastaneye gider. Ancak kız adının ne olduğunu bile unutmuştur. Jota ona bir isim uydurur ve ona ve doktorlara dört yıldır bir çift olarak birlikte yaşadıklarını söyler.

Yönetmen: Julio Medem

Oyuncular: Emma Suárez, Nancho Novo, María Barranco

2. Oh, Carmela! (1990)

İspanya İç Savaşı sırasında bir grup çizgi roman, Cumhuriyet birliklerinin günlerini güzelleştirir. Ön saflardaki yaşamdan bıkan bir ikili, yanlışlıkla düşman topraklarına girer ve esir düşerek Valencia’ya doğru yola çıkarlar.

Yönetmen: Carlos Saura

Oyuncular: Carmen Maura, Andrés Pajares, Gabino Diego

1. Toc Toc (2017)

Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalara tedavi oldukları hastanede bilgisayar programının arızalanması yüzünden aynı güne randevu verilir. Hastalar randevu günü gelip çattığında kliniğin bekleme odasında toplanmaya başlar. Birlikte randevu zamanını beklemeye başlayan insanlar bu süreçte birbirlerini tanımaya başlar.

Yönetmen: Vicente Villanueva

Oyuncular: Paco León, Alexandra Jiménez, Rossy de Palma

Evet, Shakira’nın Ojos Asi şarkısını dinleyerek hazırladığım listenin sonuna geldik. Peki siz en çok hangi İspanyol filmlerini seviyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir