FT: Türkiye’deki seçimlere yurt dışından rekor katılım

14 Mayıs’a sayılı günler kala dünya basınından Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

REKOR KATILIM

İngiliz Financial Times gazetesi, yurt dışında sandığa giden Türklere odaklanan bir haber yayımladı. “Avrupa genelinde on binlerce insan hafta sonu Türkiye’deki seçimler için oyunu kullandı” diyen Financial Times, ilk tespitlere göre rekor bir katılımın olduğunu aktardı. Yurt dışında 3,4 milyon Türkün oy kullanacağı bilgisini veren FT, hükümetin Avrupa’daki oy kullanma merkezlerinin sayısını artırdığını bildirdi.

KIYASIYA YARIŞ

“Uzmanlar, 2018’deki son parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplam oyların yüzde 3’ünü oluşturan yurt dışı seçmenlerinin etkisinin bazen abartıldığını söylüyor. Ancak bu grup yine de, parlamentodaki sandalyeleri sarsma potansiyeline sahip ve kamuoyu anketlerinin Erdoğan ile ana rakibi Kılıçdaroğlu arasında göğüs göğüse olduğunu gösterdiği cumhurbaşkanlığı yarışında her bir oy önemli.”

BİNLERCE KİŞİ SANDIKLARA AKIN ETTİ

3 milyon Türkün yaşadığı ve 1,5 milyon seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu Almanya’nın en kritik ülke olduğunu yazan FT, AK Parti’nin kalelelerinden Essen’de binlerce kişinin sandıklara akın ettiğini belirtiyor. Seçmenlerin Essen çevresindeki kasabalardan minibüslerle şehir merkezine taşındığı bilgisini veren Financial Times, çoğunluğun Erdoğan’a tam desteğini dile getirdiğini yazdı.

FT’deki haberde, 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan oyların yüzde 65’ini Erdoğan’ın aldığı da hatırlatıldı. Almanya’da bir önceki seçimde katılım yüzde 45 olarak gerçekleşmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir